fbpx

Iskustva polaznika – Dino Aleš Sudac

Iskustva polaznika – Dino Aleš Sudac

Upoznajte Dinu Aleša Sudca, studenta završne godine ekonomije. Tijekom godina Dino je posvetio puno vremena istraživanju i radu na idejama i hobijima vezanim uz digitalni svijet i društvene mreže. Danas ima nekoliko milijuna pratitelja na svojim društvenim mrežama. Od hobija puno vremena posvećuje umjetnosti, ali i samostalnom istraživanju novih tehnologija i mogućnosti.

U nastavku saznajte više o Dini te njegovoj odluci za upis čak dva programa na Institutu za menadžment.

Uspješno ste završili dva programa na Institutu za menadžment – Internetski marketing i brendiranje te Izrada i dizajn Web sučelja u WordPressu. Možete li podijeliti što Vas je motiviralo na upis oba programa?

Prvi program koji sam upisao na Institutu za menadžment bio je program Internetski marketing i brendiranje, a na isti me potaknuo jedan razgovor s prijateljem koji je pohađao program za Knjigovođu, pa sam i ja sam počeo istraživati kakve programe Institut nudi. Nakon što sam završio taj program i oduševio se kako je sve organizirano i kvalitetno, upis drugog programa Izrada i dizajn web sučelja u WordPressu bio je samo logični nastavak puta edukacije kojim sam krenuo. Potaknulo me i to što su predavanja bila u učionici jer smatram da je takav način edukacije najkvalitetniji, a i sama edukacija donijela mi je puno poznanstava i nove prijatelje.

Na programu Izrada i dizajn web sučelja u WordPressu ste izradili svoju vlastitu web stranicu. Možete li napisati nešto više o istoj, te koja stečena znanja ste primijenili u radu na svojoj web stranici?

Program Izrada i dizajn web sučelja u WordPressu upisao sam kako bih naučio napraviti svoju web stranicu. Na kraju sam tijekom programa toliko toga naučio, što na nastavi, što tijekom samostalnog istraživanja i rada da je stranica bila zapravo nekoliko stranica u jednoj. Htio sam dati presjek svih tehnologija, elemenata i oblika koje sam naučio kako bi isti bili edukativna prezentacija i primjer ostalim polaznicima što je sve i kako moguće napraviti sa znanjem koje sam stekao. Program mi je pomogao jer sam naučio čvrste temelje, ali i kako mogu samostalno napredovati i učiti te povezivati ono što sam naučio na predavanjima.

Možete li podijeliti neki izazov ili koncept koji vas je posebno inspirirao tijekom navedenih programa?

Koncept koji potiče na rad je kako su programi osmišljeni u projektnom načinu rada. Na taj način imaš osjećaj da od početka radiš nešto važno i svoje, na što dobivaš povratnu informaciju predavača i smjer u kojem je dobro ići. Jedan od većih izazova za mene je bio da znanje koje sam sam stjecao na nastavi podijelim s drugima kako bih na taj način još više učvrstio svoje znanje i drugima pomogao da i oni nauče i naprave još više. Puno sam samostalno istraživao i posebno u smjeru upotrebe umjetne inteligencije i novih tehnologija poput ChatGPT-a, na što su nas poticali i sami predavači. Htio sam pokazati kako nove tehnologije možemo primijeniti u samostalnom učenju i napredovanju u vještinama.

Programi koje ste uspješno završili predstavljaju čvrste temelje za vaš daljnji profesionalni rast. Nedavno ste otvorili i vlastiti obrt, Themis Gallery. Možete li nam napisati nešto više o obrtu?

Programi koje sam završio na Institutu za menadžment pomogli su mi u smjeru mojeg daljnjeg profesionalnog razvoja jer prije upisa programa nisam znao doslovno ništa, a nakon završenog drugog programa uspješno sam napravio vlastitu web stranicu, još nekoliko dodatnih stranica, naučio sve povezati s Google Analyticsom i Ads-ima te ostalim kanalima internetskog marketinga. 

Također, točno znam što i kako nešto trebam promijeniti kako bi dizajn ili kod promijenio prema svojim potrebama. Moj obrt Themis Gallery logičan je slijed moje ljubavi prema umjetnosti i ljubavi prema edukaciji, učenju, ali i digitalnim tehnologijama. On je ostvarenje dugotrajne želje za radom u području umjetnosti. Obrt u fokusu ima srednjoeuropsku i istočnoeuropsku umjetnost poslijeratnog razdoblja, a fokus nije samo predstavljanje umjetnina, već i edukacija javnosti o umjetninama i njihovom kulturnom značaju. 

Više o Themis Gallery potražite na sljedećem linku: https://themis.gallery/ 

Kakve savjete bi mogao podijeliti s drugim polaznicima koji žele uspješno kombinirati svoje vještine u web dizajnu, marketingu i trgovini?

Polaznicima bih savjetovao da tijekom edukacije budu posvećeni i da puno samostalno rade i istražuju prema uputama predavača jer se samo tako onda mogu izdvojiti od većine na tržištu. Edukacija zahtjeva posvećenosti i odabir određenog stila života u to vrijeme u kojem se nečega moraš odreći, ali zato puno više možeš dobiti. 

Ono što se meni pokazalo ključno je da sam od predavanja do predavanja samostalno istraživao i primjenjivao savjete predavača, a onda sam na nastavi mogao pitati sve što me zanima i na taj sam način obogatio predavanja i za druge polaznike. Predavači na Institutu za menadžment rade ono što predaju, npr. Saša Stanković stručnjak je za SEO optimizaciju i sve što govori odmah pokazuje na primjerima, a Tomislav Šuk nam je pokazivao web elemente na stvarnim projektima. To primjenjujući polaznici sami mogu odmah raditi na svojem projektu i dobiti povratnu informaciju predavača.

Na dodjeli diploma prijašnje generacije polaznika proglašeni ste najboljim polaznikom generacije. Koja znanja će Vam najviše pomoći u daljnjem radu?

Nagrada za najboljeg polaznika koja mi je dodijeljena na dodjeli diploma, puno mi je značila jer je bila potvrda sveg truda koji sam uložio u završetak edukacija i snažan vjetar u leđa za daljnje korake.

Možete li podijeliti s nama neke od vaših planova ili ideja za budućnost?

Za budućnost planiram velike stvari, volim istraživati i za sada se ne bih ograničavao kamo me to može odvesti.

S obzirom na to da ste završili dva programa na Institutu za menadžment, vjerujemo da imate obilje pozitivnih iskustava. Ispričajte nam Vaše dojmove cijelog procesa programa. Koju biste poruku poslali budućim polaznicima Instituta za menadžment?

Najkvalitetniji dio edukacija je projektni način rada putem zadataka koji na kraju dovode do gotovog projekta. Ako radiš na kraju imaš gotov projekt koji su pogledali i predavači i svi polaznici. To je neizmjerno vrijedno. Također, nastava u učionici donosi pozitivna iskustva koja online svijet nikako ne može zamijeniti. 

Vjerujem da su najveća vrijednost IZM-a predavači. Oni su polaznicima uvijek na raspolaganju, trude se, daju konkretne i stvarne primjere iz prakse, odgovaraju na pitanja i usmjeravaju te. Uvijek na predavanju rade odličnu atmosferu! 

Od predavača bih posebno izdvojio Sašu Stankovića i Tomislava Šuka jer su oni svojim načinom rada i razmišljanja najviše utjecali na mene. Zaista se iznimno trude prenijeti svoje znanje na polaznike, dajući znanja koja se danas ne mogu naći na popularnim Internet servisima, već ona iz iskustva koja su najvrjednija. Pozitivno potiču polaznike i daju vjetar u leđa za daljnje napredovanje. Također, nastava je iznimno dobro organizirana, polaznici dobivaju odličnu podršku iz referade i sve to olakšava sam proces.

Pročitajte intervju sa Tomislavom Šukom OVDJE

Za kraj, napišite nam nešto o sudjelovanju na Art Fair Nestvrtani 7 u Zagrebu u Laubi.

U okviru mojih aktivnosti unutar kulturnog sektora i rada sudjelujem na “Art Fairu Nesvrstani 7”, koji će se održati u zagrebačkoj Laubi od 14. Lipnja  u 20:00h. do 16. lipnja.

Predstavit ću radove istaknutih poslijeratnih umjetnika iz regije kao što su Aleksandar Srnec, Ivan Picelj, Radomir Damnjanović Damnjan, Boris Demur, Tomislav Gotovac… 

Pozivam polaznike Instituta za menadžment da dođu u Laubu, upoznaju mene i saznaju više o umjetnosti i kulturi. Također, slobodno neka mi se jave ako imaju bilo kakvih pitanja ili im je potreban savjet.

Svima preporučujem upornost i rad jer se trud na kraju isplati. 

Hvala IZM-u za divnu organizaciju i svim predavačima na znanju i trudu koji su me doveli ovdje gdje sam danas.