fbpx

Iskustva polaznika – Marija Čatalinac

Iskustva polaznika – Marija Čatalinac

Marija Čatalinac, po zanimanju ekonomistica, provela je 13 godina kod kuće s četvero djece prije nego što joj se pružila prilika za rad kao administrativna djelatnica u jednoj neprofitnoj organizaciji. Taj izazov je prihvatila kao priliku za nešto novo i drugačije. 

Kroz svoj posao, uz projektno djelovanje, redovito priprema dokumentaciju za knjigovodstveni servis. Marija je uvijek otvorena novim izazovima i kontinuirano uči i radi nešto novo. Njezini poznanici primjećuju njezinu kreativnost, a sama je postala vješta u šivanju i izradi nakita od špage i perlica. Ono što najviše voli je provesti vrijeme u prirodi s obitelji ili čitati dobru knjigu.

U nastavku saznajte više o Marijnom putu i odluci na upis na Institut za menadžment.

Na Institutu za menadžment ste uspješno završili program Knjigovođa. Ispričajte nam Vaše iskustvo sa programa, što Vas je potaknulo na upis?

Sasvim slučajno sam saznala za postojanje opcije „Moj vaučer“. Vidjela sam to kao priliku i mogućnost za učenje nečeg novog. Knjigovodstvo mi se činilo kao odlična prilika jer sam željela usavršiti već lagano „zaboravljeno“ znanje. Cijeli program je odlično osmišljen jer u početku upoznaje polaznike sa onim osnovnim pojmovima knjigovodstva nakon čega slijedi praktični dio za koji smatram da je izrazito koristan. Sviđa mi se i to što se u početku radi sa T-kontima jer danas programi rade automatska knjiženja, a osoba koji radi na njima zapravo teško može shvatiti samu bit, razloge i načine knjiženja ako se prije nije susreo sa T-kontima.

S obzirom da ste po zanimanju ekonomist, koje su po vama ključne vještine koje svaki ekonomist treba posjedovati, a koje ste dodatno razvili kroz program Knjigovođa i koje smatrate da će vam koristiti u budućnosti?

U knjigovodstvu postoje osnove knjiženja koje se ne mijenjaju, ali postoje uvijek sitne promjene (nekada i veće) koje se odnose na poslovanje poduzeća i potrebno je kontinuirano usavršavanje. Gledajući na moje dosadašnje životno iskustvo i želju za učenjem novog mislim da je to zapravo savršeno zvanje za mene.

Nikada se do sada nisam susrela sa knjigovodstvenim programom tako da sam bila jako ugodno iznenađena kad sam vidjela da program radi dosta stvari koje sam u školi radila na papiru. Kroz program knjigovođa naučila sam kako evidentirati knjigovodstvene promjene, kako napraviti obračun PDV-a i završne financijske izvještaje koje do sada nisam znala, a koji su zapravo kruna cjelogodišnjeg knjigovodstvenog rada.

Što Vam se najviše svidjelo na programu, možete li izdvojiti određeno predavanje ili predavača?

Gospođa Maletić je bila izvrsna predavačica koja je uvijek imala strpljenja u odgovaranju na pitanja polaznika. Neka od tih pitanja meni su zvučala toliko banalna i na njih je odgovor bio dan već nekoliko puta tijekom svih predavanja, ali uvijek je bila strpljiva i dala jasan i lako  shvatljiv. Osmišljavala je zadatke u posebnim .xls datotekama koje smo rješavali po principu T-konta. Uz redovne zadatke osmišljavala je i zadatke za ponavljanje i utvrđivanje gradiva kako bi se dodatno uvježbala knjiženja za koja se pokazala potreba.

Trenutno radite u području knjigovodstva. Možete li opisati kako izgleda jedan uobičajeni radni dan, koji su vaši radni zadaci?

Zapravo radim još uvijek na projektnim poslovima, ali u dogovoru sa knjigovotkinjom mojeg poslodavca odlučile smo kako bi bilo najbolje za mene da „paralelno“ radimo evidenciju poslovnih promjena (ja u svom programu, a ona u svom). Kada dođe vrijeme za polugodišnje i godišnje izvještaje usporedit ćemo ih i ona će mi ukazati na možebitne propuste i greške. Obzirom da se radi o neprofitnoj organizaciji nepostojanje obračuna PDV-a vidim kao potencijalnu manu, ali vjerujem da ću se, ukoliko se pokaže potreba za time, lako prisjetiti i tog dijela. 

Što se tiče radnog dana uz redovne projektne aktivnosti obavljam i poslove unosa ulaznih računa, plaćanja istih te unošenje bankovnih izvoda, izdajem putne naloge za zaposlenike te obračunavam i isplaćujem plaće. Dosta mi je izazovno korištenje računskog plana za neprofitne organizacije jer se na predavanjima koristio isključivo računski plan za poduzetnike, ali vjerujem da ću ubrzo i to automatizirati.

Kako ste primijenili stečeno znanje i vještine iz programa osposobljavanja za Knjigovođu u Vašem trenutnom poslu, posebno u dijelu knjigovodstvenih zadataka koje obavljate, i na koji način Vam je to pomoglo u Vašoj svakodnevnoj praksi?

Obzirom da se do sada u radu nikada nisam susrela sa knjigovodstvenim programom to je jedno od bitnog znanja koje sada primjenjujem. Poslodavac mi je osigurao kupnju licence knjigovodstvenog programa za moju „praksu“. To vidim kao veliku prednost i veoma sam im zahvalna na tome. Zahvaljujući edukaciji znam se snalaziti u programu i unositi nastale promjene. Nekako vidim ovaj dio posla dosta jednostavnim i uživam u njemu.

Program Knjigovođa Vam je bio odličan temelj za daljnji razvoj karijere. Što još planirate i kakve ideje imate za budućnost?

Završeni program knjigovođe smatram odličnim temeljem za moju budućnost jer imam u planu nakon više godina iskustva pokušati otvoriti poduzeće koje će pružati knjigovodstvene usluge neprofitnim organizacijama. Znam kolika je to stavka u financijama moje organizacije, a mislim da imamo izrazito povoljnu naknadu. Želim uslugu knjigovodstva učiniti dostupnijom organizacijama koje imaju za cilj rad za opće dobro i unapređenje društva.

Kako biste ocijenili podršku i komunikaciju s predavačima i osobljem Instituta za menadžment tijekom trajanja programa?

Podršku i komunikaciju s predavačima i osobljem Instituta za menadžment ocijenila bih odličnom. Od početka i organizacije samih predavanja do uvodnog predstavljanja i kasnije do podrške tijekom trajanja edukacije i po završetku iste.

Što biste poručili budućim polaznicima programa Knjigovođa na Institutu za menadžment?

Poručila bih im da budu hrabri i odlučni u postizanju svojih ciljeva. Često se ljudi boje promjena, izazova i novih stvari, ali voljela bih da ulaganje u sebe i nova znanja shvaćaju kao priliku za napredak te osobni i profesionalni rast. Ako ne uživate na svom trenutnom poslu odvažite se krenuti novim putem. To će obogatiti Vas i sve ljude koji su oko Vas jer ćete Vi biti zadovoljniji.

Program sam završila dok je najmlađe dijete imalo samo godinu i pol, a trenutno imam petero djece. Smatram da je to još jedan primjer koji pokazuje da je moguće postići sve što želimo uz dobru volju i motivaciju.