Intervju s ravnateljicom Učilišta Tajanom Pernar nakon sudjelovanja na Erasmus edukaciji u Ateni

U nastavku donosimo intervju s našom ravnateljicom Tajanom, koja je sudjelovala na Erasmus edukaciji “Creativity in a Digital World” u Ateni, gdje je stekla dragocjena znanja o modernim digitalnim alatima i interaktivnim metodama poučavanja.

Otkrijte kako ju je ovo iskustvo inspiriralo, na koji način planira primijeniti naučeno na Učilištu te kako vidi budućnost obrazovanja u digitalnom dobu.

1. Možete li nam reći nešto o svom iskustvu na Erasmus edukaciji u Ateni? Što vas je najviše inspiriralo tijekom seminara?

Sudjelovanje na seminaru “Creativity in a Digital World” bilo je iznimno iskustvo. Edukacija je bila usmjerena na povezivanje kreativnosti s modernim digitalnim alatima, što je posebno relevantno za obrazovanje odraslih. Najviše me inspirirala interaktivnost i praktičnost radionica. Imali smo priliku učiti kako koristiti alate poput digitalnog storytellinga, projektne nastave i gamifikacije, što je izravno primjenjivo na naše radionice, seminare i programe učenja na daljinu.

2. Što smatrate najvažnijim znanjem ili vještinama koje ste stekli tijekom edukacije?

Naučila sam kako koristiti digitalne resurse kako bi što više motivirali polaznike, osobito u online okruženju. Upoznala sam se s alatima poput Canva za vizualne sadržaje, Kahoot za interaktivne kvizove te različitim platformama za strukturiranje online nastave. Posebno bih istaknula tehniku “flip teaching” i integraciju storytellinga, koji omogućuju dublje razumijevanje i veću uključenost polaznika.

3. Kako planirate primijeniti stečena znanja u Vašem Učilištu?

Odmah po povratku organizirala sam radionicu za naše kolege i predavače kako bih podijelila svoja iskustva. Fokus je bio na integraciji digitalnih alata u nastavu i osnaživanju predavača za korištenje novih metoda. Planiramo uvesti inovacije poput escape room aktivnosti za provjeru znanja, digitalnih priča za lakše usvajanje kompleksnih tema i grupnih projekata za razvijanje suradničkih vještina. Također, poticat ćemo predavače na veće korištenje interaktivnih metoda kako bi online nastava bila zanimljivija i učinkovitija.

Više o održanoj radionici pročitajte OVDJE.

4. Kako se edukacija uklapa u ciljeve vašeg projekta i razvojnog plana Učilišta?

Edukacija savršeno odgovara našim ključnim ciljevima. Jedan od njih je poboljšanje kvalitete online nastave, što uključuje personalizaciju pristupa polaznicima i uvođenje interaktivnih vježbi. Drugi je razvoj digitalnih programa koji prate tržišne potrebe, poput online prodaje, digitalnog marketinga, front end developera, primjena digitalnih alata u uredskom poslovanju. Edukacija mi je pružila konkretne alate i tehnike koje će nam pomoći ostvariti ove ciljeve. Konačno, sve naučeno koristit ćemo za jačanje povezanosti između polaznika i predavača kroz aktivnosti poput našeg Alumni kluba.

5. Kako mislite da će ove promjene utjecati na vaše polaznike i njihove ishode učenja?

Vjerujem da će inovativne metode podučavanja značajno poboljšati motivaciju i sudjelovanje polaznika, osobito u online nastavi. Interaktivne vježbe i kreativni zadaci omogućit će im da bolje razumiju i primijene naučeno gradivo. Naša misija je pružiti polaznicima znanja i vještine koje su ne samo relevantne za tržište rada, već i potiču njihov osobni i profesionalni rast.

6. Koje biste poruke prenijeli drugim edukatorima koji razmišljaju o sudjelovanju u Erasmus projektima?

Toplo bih preporučila sudjelovanje u Erasmus edukacijama. Osim što pružaju priliku za profesionalni razvoj, otvaraju vrata za međunarodnu suradnju i razmjenu ideja. Iskustvo iz Atene potvrdilo mi je koliko je važno ulagati u inovacije i neprestano učiti, jer upravo to obogaćuje naše predavače i donosi korist polaznicima.

Vizija za budućnost

Ravnateljica je svojim sudjelovanjem na edukaciji pokazala kako osobni razvoj može izravno doprinijeti razvoju institucije. Inovacije koje planira uvesti ne samo da odgovaraju potrebama modernog obrazovanja, već i postavljaju temelje za još kvalitetnije obrazovne programe u budućnosti.

Najnovije na blogu